Jak dbać o serwisy obiadowe wykonane z porcelany? 3 sprawdzone sposoby

Jeżeli posiadasz w domu porcelanowe serwisy obiadowe lub kawowe, to powinieneś wiedzieć, jak o nie dbać, aby utrzymać ich estetyczny wygląd na lata. Odpowiednie mycie takich naczyń sprawi, że zachowają swój blask przez długi czas, a właściwa technika przechowywania zmniejszy ryzyko ich zniszczenia się.

Odpowiednie mycie naczyń z serwisu obiadowego

Zastanawiasz się, czy serwisy obiadowe wykonane z porcelany można myć w zmywarce? Załadowanie brudnych naczyń do tego sprzętu domowego jest znacznie szybsze i wygodniejsze niż pojedyncze mycie każdego talerza – zwłaszcza po odwiedzinach dużej liczby gości. Czasem jednak konieczne jest zdecydowanie się na mycie ręczne – dotyczy to zastawy o bardzo cienkich ściankach oraz tej zdobionej ręcznie lub z wykorzystaniem złota czy platyny. Miękka strona gąbki i ciepła woda powinny poradzić sobie z zabrudzeniami, nie niszcząc przy tym delikatnych wzorów ani samej powierzchni porcelany. Natomiast jeśli chcesz uniknąć nieestetycznie wyglądających zacieków, to po umyciu naczyń od razu wytrzyj je miękką ściereczką.

Domowe sposoby na pozbycie się trudnych do usunięcia zabrudzeń

Zdarzają się sytuacje, w których płyn do naczyń to za mało do wyczyszczenia porcelany. Wtedy warto znać bezpieczne domowe sposoby, które w prosty i tani sposób pomogą Ci oczyścić serwisy obiadowe z trudnych do usunięcia zabrudzeń. Z brzydko wyglądającym osadem po czarnej herbacie skutecznie rozprawi się soda oczyszczona – wystarczy tylko rozprowadzić ją po powierzchni porcelany, potrzeć ściereczką i opłukać wodą. Przy wyjątkowo delikatnych zdobieniach zamiast tradycyjnego płynu możesz wykorzystać sok z cytryny, który równie dobrze poradzi sobie z usunięciem resztek jedzenia.

Szeroki wybór serwisów obiadowych znajdziesz na: https://porcelanaonline.pl/37-serwisy

Serwisy obiadowe wymagają właściwego przechowywania

Kiedyś porcelana była prawdziwym skarbem w domu – przekazywanym kolejnym pokoleniom. Dziś wciąż w wielu domach taka zastawa jest używana wyłącznie podczas specjalnych okazji – np. świąt – natomiast w ciągu roku przechowuje się ją w kredensie lub witrynie. Tak traktowane serwisy obiadowe stają się wręcz elementem wystroju. Zachęcamy jednak do częstszego używania porcelany! Zwłaszcza gdy jest ona tak łatwo dostępna i charakteryzuje się niezwykłą estetyką.

Codziennie używane naczynia bez obaw można przechowywać w kuchennej szafce – tak aby jak najwygodniej można było po nie sięgnąć. Natomiast komplety pamiątkowe lub te na uroczyste wydarzenia warto trzymać w oryginalnym pudełku lub w kredensie, ale pamiętając o przełożeniu poszczególnych talerzy ręcznikiem papierowym lub specjalną przekładką. Taki zabieg ograniczy ich ścieranie się. W przypadku tych rzadziej używanych serwisów obiadowych należy pamiętać o wytarciu z nich kurzu zanim trafią na świąteczny stół.

Jeżeli na Twoich naczyniach widać już wyraźnie ślady użytkowania, to być może to dobry moment, aby zainwestować w nową zastawę. Pięknie prezentujące się serwisy obiadowe znajdziesz m.in. w sklepie Porcelana Online. Czeka tam na Ciebie różnorodny wybór porcelany – idealnej zarówno na co dzień, jak i na świąteczne spotkania. Wybierz dla siebie wyjątkowy komplet i dbaj o niego według zebranych w tym artykule zasad!