Promiennik ciepła na podczerwień – wygodnie i ekologicznie

Współczesny świat mocno zmierza do maksymalizacji działań mających na celu poprawę stanu środowiska naturalnego. Ekologia to nie chwilowy trend, ale faktyczne podejście służące przeciwdziałaniu postępującemu zanieczyszczeniu. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej rozwiązań technologicznych pojawiających się w naszych domach projektowana jest w zgodzie z założeniami i postulatami ekologicznego trybu życia. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o promienniki ciepła na podczerwień. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko zapewnimy domownikom komfort termiczny na odpowiednim poziomie, ale i zadbamy o środowisko naturalne. Czym jednak są promienniki i jak działają?

Czym są promienniki ciepła na podczerwień?

Promiennik ciepła jest urządzenie zamieniającym energię elektryczną w ciepło – ma ono formę promieniowania podczerwonego, stąd też bierze się ich charakterystyczna nazwa. Podstawowa różnica, jaka pojawia się przy okazji tego rozwiązania to emisja energii termicznej nie za pośrednictwem ogrzewania powietrza (jak to jest w przypadku tradycyjnych metod ogrzewania), ale transpozycją ciepła poprzez fale, a te po kontakcie z powierzchnią zamieniają się w ciepło.

Co warto podkreślić, ten sposób funkcjonowania wykorzystujący spektrum światła czerwonego jest bardzo podobny do sposobu pracy Słońca. Gwiazda znajdująca się w centrum naszego układu słonecznego również emituje niewidoczną podczerwień w postaci fal. To dlatego, podczas długotrwałego wpatrywania się w przestrzeń podczas upalnych dni mamy wrażenie falowania obrazu.

Więcej o promiennikach ciepła na podczerwień znajdziesz na: https://dreamheat.eu/promienniki-ciepla/

Promienniki – efektywniejsze ogrzewanie

Dlaczego jest to takie istotne? Promienniki ciepła na podczerwień działają w sposób całkowicie naturalny oraz znacznie efektywniejszy niż tradycyjnie wykorzystywane sposoby bezpośredniego ocieplania powietrza. Fale zamieniają się w ciepło dopiero w momencie styku z określoną materią – może być to ściana, przedmiot czy ludzkie ciało. 

Materia gromadzi energię termiczną w sobie, aby następnie oddać ją do pomieszczenia. Rozwiązanie to jest znacznie efektywniejsze niż tradycyjne metody. Tym bardziej że odczuwalna temperatura będzie różniła się od tej pokazywanej przez termometry. Dokładnie tak, jak w upalne dni, kiedy odczuwalna liczba stopni Celsjusza różni się od rzeczywistej temperatury. Przekłada się to na większy komfort termiczny, co w trakcie zimowych miesięcy jest wręcz nie do przecenienia.

Termostaty pokojowe a promienniki

Ważną informacją z perspektywy wygody użytkownika jest możliwość podłączenia promienników do systemu obsługiwanego przez termostaty pokojowe. Dzięki temu urządzenia te są całkowicie bezobsługowe, a zatem w momencie ustawienia pożądanej temperatury na termostacie, możemy być pewni, że promienniki ciepła na podczerwień zostaną aktywowane. Ma to ogromne znaczenie chociażby w nocy. Wczesną wiosną oraz późną jesienią różnica temperatury między dniem a nocą potrafi zaskoczyć. Właśnie dlatego warto ustawić odpowiednie opcje na termostacie, aby mieć stuprocentową gwarancję, że nie zmarzniemy po zapadnięciu zmroku.

Więcej o termostatach pokojowych i łazienkowych na: https://dreamheat.eu/termostaty/