Jak szybko rosną włosy na głowie

Włosy to jedna z najbardziej widocznych cech ludzkiego ciała. Chroni ludzkie ciało, pomaga regulować temperaturę ciała i zapewnia zmysłową percepcję ludzkiego ciała. Co ważniejsze, włosy odgrywają istotną rolę w ludzkich interakcjach społecznych. Wzrost włosów to normalny aspekt ludzkiego życia; jednak niektórzy ludzie mają zaburzenia wzrostu włosów. Włosy rosną i rozwijają się różnie w zależności od wieku, płci, pochodzenia etnicznego i genetycznego.

Normalny wzrost włosów występuje w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Dzieci i młodzież mają więcej testosteronu niż na innych etapach życia. Prowadzi to do nadmiernego porostu włosów na ciele. Po pewnym wieku dorośli zaczynają tracić włosy. Wynika to ze spadku poziomu testosteronu, co powoduje, że włosy przestają rosnąć. Większość ludzi doświadcza zmian we włosach przez całe życie. Niektórzy tracą włosy z powodu określonych problemów zdrowotnych lub starzenia. Niektórzy zyskują nowe włosy z powodu podwyższonego poziomu testosteronu w okresie młodości i dorosłości.

Włosy rosną najszybciej, gdy ciało jest zdrowe. Złe odżywianie i toksyny środowiskowe mogą spowolnić lub nawet zatrzymać normalny wzrost włosów. Niektóre typowe czynniki, które szkodzą wzrostowi włosów, to słaba higiena, nadmiar ciepła i niektóre chemikalia. Włosy rosną powoli, gdy organizm jest chory – zwłaszcza jeśli cierpi na infekcję lub gorączkę. Niektóre leki mogą również spowolnić wzrost włosów, takie jak kortyzon, pigułki kortyzonowe lub antydepresanty, które działają na przerzedzone włosy.

Naturalny wzrost włosów występuje, jeśli organizm nie jest uszkodzony przez czynniki zewnętrzne. Na przykład niektórzy ludzie doświadczają naturalnego wzrostu włosów, gdy są młodzi i zdrowi. Mają dobre nawyki żywieniowe i są wolni od chorób lub leków wpływających na poziom hormonów. Większość dzieci doświadcza pewnego stopnia naturalnego wzrostu włosów, nawet jeśli jest to niewielkie. Dzieje się tak, ponieważ organizm jest wystarczająco zdrowy, aby wyhodować nowe włosy bez ingerencji czynników zewnętrznych. Wraz z wiekiem nasze ciała stają się mniej zdrowe ze względu na wybór stylu życia lub zapotrzebowanie na leki. Prowadzi to do wolniejszego lub rzadszego wzrostu włosów na naszym ciele.

Normalny wzrost włosów występuje w dzieciństwie i młodości. Po tym wieku większość dorosłych zaczyna tracić włosy z powodu niższego poziomu testosteronu – z wyjątkiem osób z zaburzeniami genetycznymi, takimi jak łysienie plackowate i łysienie spowodowane leczeniem raka [1]. Włosy rosną najszybciej, gdy organizm jest zdrowy – w przeciwnym razie nowe włosy nie będą rosły naturalnie, chyba że ludzie w pierwszej kolejności zażyją suplementy lub naturalnie zadbają o swoje zdrowie [2]. Naturalny wzrost włosów występuje, gdy organizm nie jest uszkodzony przez czynniki zewnętrzne – w przeciwnym razie nowe włosy nie odrosną, chyba że ludzie dobrze się odżywiają i unikają szkodliwych sytuacji [3].